Track Championship 2019

Fixtures

#
Race (Category)
Date
Location
1
5000m long
  • Tue 10th Sep, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
2
3000m long
  • Tue 24th Sep, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
3
1 mile middle
  • Sat 28th Sep, 10:30
Longford Park Stadium
Ryebank Road
Stretford
Manchester
M21 9TA
4
800m middle
  • Sat 28th Sep, 11:00
Longford Park Stadium
Ryebank Road
Stretford
Manchester
M21 9TA
5
400m sprint
  • Sat 28th Sep, 11:20
Longford Park Stadium
Ryebank Road
Stretford
Manchester
M21 9TA
6
200m sprint
  • Fri 28th Sep, 11:40
Longford Park Stadium
Ryebank Road
Stretford
Manchester
M21 9TA
7
100m sprint
  • Sat 28th Sep, 12:00
Longford Park Stadium
Ryebank Road
Stretford
Manchester
M21 9TA

Championship Information

Our track championship will take place over three dates in September:

  • Tuesday 10th September, 19:00 - 5000m race at Manchester Regional Athletics Arena
  • Tuesday 24th September, 19:00 - 3000m race at Manchester Regional Athletics Arena
  • Saturday 28th September, 10:30 - 100m, 200m, 400m, 800m and 1-mile races at Longford Park Stadium

If you can, please also sign up to marshal at Stretford parkrun, which takes place before our track day on 28th September.

Qualifying Criteria and Rules

Here’s what you need to do in order to qualify:

  • You need to be a member of the Manchester YMCA Harriers for the duration of the championship;
  • You must complete at least five of the seven track championship fixtures; and
  • Your races must include at least one sprint, one middle and one long distance event.

Prizes

There are trophies for the male and female overall championship winners.

Men's Standings

# Name Qualified Races Points Race 1 long Race 2 long Race 3 middle Race 4 middle Race 5 sprint Race 6 sprint Race 7 sprint
1 Nick Jackson Qualified 6 races completed 5 points
Race Points Time
5000m - -
3000m 1 10:17
1 mile 1 5:17
800m 1 2:26
400m 1 1:06
200m 3 29.86
100m 1 14.45
2 Phil Tomkinson Qualified 7 races completed 12 points
Race Points Time
5000m 1 18:19
3000m 2 10:42
1 mile 2 5:26
800m 2 2:32
400m 5 1:15
200m 6 34.86
100m 5 17.96
3 Joe Gaskin Qualified 5 races completed 14 points
Race Points Time
5000m - -
3000m 4 11:04
1 mile 4 5:45
800m 3 2:36
400m 2 1:09
200m 1 28.76
100m - -
4 Marlow Upton Qualified 5 races completed 17 points
Race Points Time
5000m - -
3000m 3 10:51
1 mile 3 5:27
800m 4 2:37
400m 4 1:12
200m - -
100m 3 15.07
5 Andrew Bowler Qualified 6 races completed 17 points
Race Points Time
5000m - -
3000m 5 11:53
1 mile 5 5:51
800m 7 3:08
400m 3 1:10
200m 2 29.03
100m 2 14.90
6 Neil McGregor Qualified 5 races completed 23 points
Race Points Time
5000m 2 20:34
3000m - -
1 mile 6 6:15
800m 5 2:54
400m 6 1:17
200m 4 32.13
100m - -
7 Graeme Wilkinson Qualified 7 races completed 24 points
Race Points Time
5000m 3 22:07
3000m 6 12:56
1 mile 7 6:36
800m 6 2:59
400m 7 1:18
200m 5 33.61
100m 4 16.08
- Josh Makin Not Qualified 3 races completed points
Race Points Time
5000m - -
3000m - -
1 mile - 5:47
800m - 2:45
400m - 1:16
200m - -
100m - -
- Martin Rimmer Not Qualified 1 race completed points
Race Points Time
5000m - 18:31
3000m - -
1 mile - -
800m - -
400m - -
200m - -
100m - -
- Craig Jones Not Qualified 1 race completed points
Race Points Time
5000m - 18:32
3000m - -
1 mile - -
800m - -
400m - -
200m - -
100m - -
- Kevin Foster Not Qualified 1 race completed points
Race Points Time
5000m - 18:41
3000m - -
1 mile - -
800m - -
400m - -
200m - -
100m - -
- Keith Mercer Not Qualified 1 race completed points
Race Points Time
5000m - 19:14
3000m - -
1 mile - -
800m - -
400m - -
200m - -
100m - -
- Joseph Hayes Not Qualified 1 race completed points
Race Points Time
5000m - 19:30
3000m - -
1 mile - -
800m - -
400m - -
200m - -
100m - -

Women's Standings

# Name Qualified Races Points Race 1 long Race 2 long Race 3 middle Race 4 middle Race 5 sprint Race 6 sprint Race 7 sprint
1 Becca Veal Qualified 5 races completed 6 points
Race Points Time
5000m - -
3000m 2 15:36
1 mile - -
800m 1 3:26
400m 1 1:35
200m 1 39.20
100m 1 18.92
2 Jojo Rickart Qualified 5 races completed 8 points
Race Points Time
5000m - -
3000m 1 13:15
1 mile 1 6:49
800m 2 3:33
400m 2 1:39
200m 2 42.45
100m - -
- Elle Mecrow Not Qualified 5 races completed points
Race Points Time
5000m - -
3000m - -
1 mile - 6:44
800m - 3:11
400m - 1:24
200m - 37.45
100m - 17.78
- Hannah Brierley Not Qualified 4 races completed points
Race Points Time
5000m - -
3000m - 12:21
1 mile - 6:18
800m - 2:59
400m - 1:24
200m - -
100m - -
- Sarah Wilson Not Qualified 4 races completed points
Race Points Time
5000m - -
3000m - -
1 mile - 6:12
800m - 3:05
400m - 1:27
200m - -
100m - 21.05
- Sarah Donohoe Not Qualified 4 races completed points
Race Points Time
5000m - -
3000m - -
1 mile - 6:50
800m - 3:20
400m - 1:29
200m - -
100m - 16.99
- Rebecca Whalley Not Qualified 1 race completed points
Race Points Time
5000m - -
3000m - 11:24
1 mile - -
800m - -
400m - -
200m - -
100m - -
- Natasha Addison Not Qualified 1 race completed points
Race Points Time
5000m - -
3000m - 13:40
1 mile - -
800m - -
400m - -
200m - -
100m - -