Track Championship 2016

Fixtures

#
Race (Category)
Date
Location
1
100m sprint
  • Tue 5th Apr, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
2
200m sprint
  • Tue 5th Apr, 19:15
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
3
3000m long
  • Tue 26th Apr, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
4
800m middle
  • Tue 21st Jun, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
5
10000m long
  • Tue 12th Jul, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
6
400m sprint
  • Tue 16th Aug, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
7
5000m long
  • Tue 23rd Aug, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
8
1 mile middle
  • Tue 6th Sep, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF

Championship Information

Qualifying Criteria and Rules

Here’s what you needed to have done in order to qualify:

  • You needed to been a member of the Manchester YMCA Harriers for the duration of the championship;
  • You must have completed at least five of the eight track championship fixtures; and
  • Your races must include at least one sprint, one middle and one long distance event.

Men's Standings

# Name Qualified Races Points Race 1 sprint Race 2 sprint Race 3 long Race 4 middle Race 5 long Race 6 sprint Race 7 long Race 8 middle
1 Stephen Symons Qualified 6 races completed 8 points
Race Points Time
100m 1 17.08
200m 1 35.94
3000m - -
800m 2 1:27
10000m - -
400m 2 23:26
5000m 2 50:04
1 mile 2 7:09
2 Richard Brailsford 4 races completed 4 points
Race Points Time
100m - -
200m - -
3000m - -
800m 1 1:11
10000m - -
400m 1 18:39
5000m 1 39:18
1 mile 1 5:33
- Eddie Gilligan Not Qualified 5 races completed points
Race Points Time
100m - 19.70
200m - 41.59
3000m - -
800m - 1:24
10000m - -
400m - 19:39
5000m - -
1 mile - 5:48
- Richard Brierley Not Qualified 3 races completed points
Race Points Time
100m - -
200m - -
3000m - -
800m - 59.40
10000m - -
400m - 19:15
5000m - 39:08
1 mile - -
- Pat Isaacs Not Qualified 3 races completed points
Race Points Time
100m - -
200m - -
3000m - -
800m - -
10000m - -
400m - 19:21
5000m - 39:13
1 mile - 5:21
- Craig Jones Not Qualified 2 races completed points
Race Points Time
100m - -
200m - -
3000m - -
800m - -
10000m - -
400m - 18:17
5000m - -
1 mile - 5:09
- Mark Griffiths Not Qualified 1 race completed points
Race Points Time
100m - -
200m - -
3000m - -
800m - 1:10
10000m - -
400m - -
5000m - -
1 mile - -
- Jon Paramor Not Qualified 1 race completed points
Race Points Time
100m - -
200m - -
3000m - -
800m - -
10000m - -
400m - -
5000m - -
1 mile - 7:38

Women's Standings

# Name Qualified Races Points Race 1 sprint Race 2 sprint Race 3 long Race 4 middle Race 5 long Race 6 sprint Race 7 long Race 8 middle
- Emma Bedford Not Qualified 3 races completed points
Race Points Time
100m - -
200m - -
3000m - -
800m - 1:17
10000m - -
400m - 26:16
5000m - 50:56
1 mile - -
- Olivia Scates Not Qualified 3 races completed points
Race Points Time
100m - 22.52
200m - 42.56
3000m - -
800m - 1:42
10000m - -
400m - -
5000m - -
1 mile - -
- Carol O'Hare Not Qualified 3 races completed points
Race Points Time
100m - 23.50
200m - 47.46
3000m - -
800m - 1:41
10000m - -
400m - -
5000m - -
1 mile - -
- Jenny Gorman Not Qualified 1 race completed points
Race Points Time
100m - -
200m - -
3000m - -
800m - -
10000m - -
400m - -
5000m - 53:08
1 mile - -