Track Championship 2015

Fixtures

#
Race (Category)
Date
Location
1
3000m long
  • Tue 7th Apr, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
2
100m sprint
  • Tue 5th May, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
3
200m sprint
  • Tue 5th May, 19:15
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
4
800m middle
  • Tue 19th May, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
5
400m sprint
  • Tue 9th Jun, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
6
5000m long
  • Tue 25th Aug, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
7
10000m long
  • Tue 1st Sep, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
8
1 mile middle
  • Tue 29th Sep, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF

Championship Information

Qualifying Criteria and Rules

Here’s what you needed to have done in order to qualify:

  • You needed to been a member of the Manchester YMCA Harriers for the duration of the championship;
  • You must have completed at least five of the eight track championship fixtures; and
  • Your races must include at least one sprint, one middle and one long distance event.

Men's Standings

# Name Qualified Races Points Race 1 long Race 2 sprint Race 3 sprint Race 4 middle Race 5 sprint Race 6 long Race 7 long Race 8 middle
1 Richard Brierley Qualified 7 races completed 5 points
Race Points Time
3000m - -
100m 1 13.34
200m 1 28.91
800m 1 2:14
400m 1 0:59
5000m 1 18:11
10000m 1 38:17
1 mile 1 5:01
2 Craig Jones Qualified 6 races completed 11 points
Race Points Time
3000m - -
100m 3 14.71
200m 3 31.79
800m 2 2:23
400m 2 1:01
5000m 2 18:24
10000m - -
1 mile 2 5:02
3 Mark Griffiths Qualified 7 races completed 12 points
Race Points Time
3000m 1 10:19
100m 4 15.70
200m 5 33.81
800m 3 2:39
400m - -
5000m 3 18:44
10000m 2 38:30
1 mile 3 5:22
4 James Gu Qualified 8 races completed 14 points
Race Points Time
3000m 3 11:48
100m 2 14.35
200m 2 30.63
800m 4 2:50
400m 4 1:11
5000m 5 21:39
10000m 3 42:05
1 mile 5 5:59
5 Chris March Qualified 6 races completed 17 points
Race Points Time
3000m 2 10:50
100m 5 16.74
200m 4 32.76
800m - -
400m 3 1:07
5000m 4 19:01
10000m - -
1 mile 4 5:37
6 Stephen Symons Qualified 7 races completed 24 points
Race Points Time
3000m 4 13:00
100m 6 17.65
200m 6 40.41
800m 5 3:19
400m 5 1:29
5000m 6 23:39
10000m 4 49:55
1 mile - -
- Pat Isaacs Not Qualified 5 races completed points
Race Points Time
3000m - 10:54
100m - 13.77
200m - 29.80
800m - -
400m - 1:05
5000m - 19:30
10000m - -
1 mile - -
- Eddie Gilligan Not Qualified 4 races completed points
Race Points Time
3000m - 11:31
100m - -
200m - -
800m - -
400m - 1:20
5000m - 18:49
10000m - 40:00
1 mile - -
- Richard Brailsford Not Qualified 3 races completed points
Race Points Time
3000m - -
100m - -
200m - -
800m - -
400m - -
5000m - 18:46
10000m - 38:31
1 mile - 5:38
- Jon Paramor Not Qualified 1 race completed points
Race Points Time
3000m - -
100m - -
200m - -
800m - -
400m - -
5000m - 24:05
10000m - -
1 mile - -

Women's Standings

# Name Qualified Races Points Race 1 long Race 2 sprint Race 3 sprint Race 4 middle Race 5 sprint Race 6 long Race 7 long Race 8 middle
1 Jill Guthrie Qualified 6 races completed 5 points
Race Points Time
3000m - -
100m 1 16.84
200m 1 40.21
800m 1 3:18
400m 1 1:26
5000m 1 25:51
10000m - -
1 mile 1 7:19
2 Jenny Delaney Qualified 5 races completed 9 points
Race Points Time
3000m 1 21:17
100m 2 18.72
200m 2 46.31
800m - -
400m 2 1:52
5000m - -
10000m - -
1 mile 2 10:58
- Emma Bedford Not Qualified 3 races completed points
Race Points Time
3000m - -
100m - 15.33
200m - 34.51
800m - 3:01
400m - -
5000m - -
10000m - -
1 mile - -
- Olivia Scates Not Qualified 3 races completed points
Race Points Time
3000m - -
100m - -
200m - -
800m - -
400m - -
5000m - 28:20
10000m - 58:03
1 mile - 8:38
- Hannah Brierley Not Qualified 2 races completed points
Race Points Time
3000m - 11:56
100m - -
200m - -
800m - -
400m - -
5000m - -
10000m - -
1 mile - 6:19
- Steph Goodchild Not Qualified 1 race completed points
Race Points Time
3000m - -
100m - -
200m - -
800m - -
400m - 1:35
5000m - -
10000m - -
1 mile - -
- Inge Lingrasmo Not Qualified 1 race completed points
Race Points Time
3000m - -
100m - -
200m - -
800m - -
400m - -
5000m - -
10000m - -
1 mile - 8:07