Track Championship 2014

Fixtures

#
Race (Category)
Date
Location
1
3000m long
  • Tue 6th May, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
2
800m middle
  • Tue 20th May, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
3
400m sprint
  • Tue 10th Jun, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
4
100m sprint
  • Tue 15th Jul, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
5
200m sprint
  • Tue 15th Jul, 19:15
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
6
5000m long
  • Tue 26th Aug, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
7
10000m long
  • Tue 2nd Sep, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF
8
1 mile middle
  • Tue 23rd Sep, 19:00
Manchester Regional Athletics Arena
Sportcity
Manchester
M11 3FF

Championship Information

Qualifying Criteria and Rules

Here’s what you needed to have done in order to qualify:

  • You needed to been a member of the Manchester YMCA Harriers for the duration of the championship;
  • You must have completed at least five of the eight track championship fixtures; and
  • Your races must include at least one sprint, one middle and one long distance event.

Men's Standings

# Name Qualified Races Points Race 1 long Race 2 middle Race 3 sprint Race 4 sprint Race 5 sprint Race 6 long Race 7 long Race 8 middle
1 Mark Griffiths Qualified 7 races completed 5 points
Race Points Time
3000m 2 10:19
800m 1 2:33
400m 1 1:04.71
100m 1 13.47
200m 1 28.94
5000m - -
10000m 1 37:41
1 mile 1 5:27
2 Chris March Qualified 7 races completed 8 points
Race Points Time
3000m 1 10:17
800m - -
400m 2 1:05.21
100m 3 14.92
200m 4 30.95
5000m 1 18:17
10000m 2 37:46
1 mile 2 5:50
3 James Gu Qualified 6 races completed 12 points
Race Points Time
3000m 4 12:08
800m 2 2:37
400m 3 1:06.00
100m 2 14.22
200m 2 29.10
5000m 3 21:21
10000m - -
1 mile - -
4 Paul Cooper Qualified 6 races completed 14 points
Race Points Time
3000m 3 11:39
800m - -
400m 4 1:06.08
100m 3 14.92
200m 3 29.47
5000m 2 21:04
10000m - -
1 mile 3 6:13
5 Stephen Symons Qualified 7 races completed 21 points
Race Points Time
3000m 5 13:07
800m 3 3:14
400m 5 1:26.00
100m 5 16.43
200m 5 36.96
5000m 4 22:26
10000m - -
1 mile 4 7:02
- Craig Jones Not Qualified 3 races completed points
Race Points Time
3000m - -
800m - -
400m - -
100m - -
200m - -
5000m - 18:13
10000m - 37:57
1 mile - 5:21
- Eddie Gilligan Not Qualified 2 races completed points
Race Points Time
3000m - -
800m - 3:34
400m - 1:42.00
100m - -
200m - -
5000m - -
10000m - -
1 mile - -
- Richard Brailsford Not Qualified 1 race completed points
Race Points Time
3000m - -
800m - -
400m - -
100m - -
200m - -
5000m - -
10000m - 38:46
1 mile - -
- Jon Paramor Not Qualified 1 race completed points
Race Points Time
3000m - -
800m - -
400m - -
100m - -
200m - -
5000m - -
10000m - 46:12
1 mile - -

Women's Standings

# Name Qualified Races Points Race 1 long Race 2 middle Race 3 sprint Race 4 sprint Race 5 sprint Race 6 long Race 7 long Race 8 middle
1 Emma Bedford Qualified 6 races completed 5 points
Race Points Time
3000m 1 12:57
800m 1 3:04
400m 1 1:10.00
100m 1 14.97
200m 1 31.28
5000m - -
10000m 1 51:36
1 mile - -
2 Hannah Brierley Qualified 5 races completed 8 points
Race Points Time
3000m - -
800m - -
400m 2 1:17.00
100m 2 16.20
200m 2 35.83
5000m 1 21:46
10000m - -
1 mile 1 6.29
3 Emma Rettig Qualified 5 races completed 12 points
Race Points Time
3000m 2 13:15
800m 2 3:15
400m - -
100m 3 17.80
200m 3 39.58
5000m 2 22:26
10000m - -
1 mile - -
4 Jenny Delaney Qualified 7 races completed 14 points
Race Points Time
3000m 3 23:30
800m 3 4:51
400m 3 1:55.00
100m 4 18.23
200m 4 45.41
5000m 3 39:05
10000m - -
1 mile 2 11:03
- Bec Avanessian Not Qualified 3 races completed points
Race Points Time
3000m - -
800m - 2:52
400m - 1:12.00
100m - -
200m - 31.79
5000m - -
10000m - -
1 mile - -
- Miranda Clarke Not Qualified 2 races completed points
Race Points Time
3000m - -
800m - -
400m - 1:24.00
100m - -
200m - -
5000m - -
10000m - -
1 mile - 6:33
- Steph Goodchild Not Qualified 1 race completed points
Race Points Time
3000m - 14:30
800m - -
400m - -
100m - -
200m - -
5000m - -
10000m - -
1 mile - -
- Russelle Meade Not Qualified 1 race completed points
Race Points Time
3000m - -
800m - 3:52
400m - -
100m - -
200m - -
5000m - -
10000m - -
1 mile - -